fbpx

Umbes poole aasta vanuses tuleb õpetada laps lusikalt sööma. Alustada tuleks teelusikatäiest toidust, millest osa võib algul suust välja voolata ning millest osa võib laps ise välja lükata. See ei näita lapse soovimatust uut toitu süüa, vaid oskuste puudumist. Toitmisprotseduuri tuleks rahulikult korrata iga päev suhteliselt sarnasel kellaajal, soovitatavalt ennelõunal. Kui laps on õhtuks väsinud, ei pruugi tal olla mingit huvi uute oskuste omandamise vastu. Kui uuele toidule tekib mõni ebasoodne reaktsioon (kõhuvalu, lööve), on seda päevasel ajal kergem märgata ja last aidata.

Toidu koguseks võiks olla teelusikatäis alustades kuni mõnikümmend grammi paarinädalase söömise järel. Kui laps on kaks nädalat söönud üht lisatoitu ühel toidukorral, võiks tema päevaplaani lisada ka teise toidukorra. Näiteks süüa hommikusöögiks putru ja lõunasöögiks köögiviljapüreed.

Köögiviljapüreed on soovitav pakkuda leigena, nii on toidu maitse parem ning lapsel on seda kergem seedida. Köögiviljadest võib kasutada kõiki kohalikke aed- ja juurvilju, kuid peet ja kaalikas tuleks menüüsse lisada esimese eluaasta lõpu poole. Puuviljapüree ei vaja eraldi soojendamist ja seda võib anda toasoojana. Enne lapsele pakkumist tuleb veenduda toidu temperatuuri sobivuses, kuna liialt kuuma või ebaühtlaselt soojenenud toiduga on oht lapse kõrvetamiseks. Eriti oluline on seda meeles pidada, kui lapse toitu on soojendatud mikrolaineahjus.

Kui pakkuda lapsele tööstuslikult valmistatud toitu, tuleks purgist võtta ja soojendada vaid eeldatav söögikogus. Ülejääk pane külmkappi järgmise toidukorra ootele. Purgi avamisel peaks kostma klõpsatus, mis näitab, et purk oli kindlalt suletud ning toit lapsele andmiseks kõlbulik. Kui üles on soojendatud terve purgitäis, ei sobi ülejäägid korduvaks soojendamiseks. Last ei tohiks sööta otse purgist, sest süljeosakesed ning koos nendega suus leiduvad mikroobid võivad sattuda purki ning nii võib toit rikneda.

Põnni toidud, mis sobivad peale 4. elukuud:

Mehud

Põnni mehud sobivad suurepäraselt beebile kergeks vahepalaks või janukustutajaks toidu kõrvale. Mehudes kasutatavad puuviljad on kiudainerikkad ning aitavad seega reguleerida beebi tundlikku seedimist. Mehudele ei ole lisatud suhkruid ega lõhna- või maitseaineid. Samuti on kõik tooted gluteenivabad ja valmistatud rangelt kontrollitud toorainest.

Köögivilja- ja puuviljapüreed

Köögivilja- ja puuviljapüreed on suurepärased beebi esimeseks lisatoiduks. Need sobivad hästi uute maitsete tutvustamiseks või kergeks vahepalaks. Köögiviljapüreedes on kasutatud ainult parimaid kodumaiseid porgandeid ja kartuleid. Püreedele ei ole lisatud suhkruid ega lõhna- ja maitseaineid. Samuti on kõik tooted gluteeni- ja laktoosivabad ning valmistatud rangelt kontrollitud toorainest.