fbpx

Selles vanuses vajab laps kindlasti lisatoitu. Kui tahke toidu pakkumisega hiljaks jääda, võib lapsel kujuneda teatud toitainete vaegus, mis mõjutab tema kasvamist ning arengut. Rinnapiim ei kata enam kõikide toitainete ja mikroelementide vajadust. Kõige suuremad puudujäägid kujunevad raua ja tsingi osas.

Lapsel peaksid kujunema ka uued oskused, nagu närimine. Laps peaks harjuma piima paksusest erineva konsistentsiga toidu söömisega.

Tahket toitu tasuks pakkuda lusikalt. Kui laps on söömisest ise huvitatud, võib juhtuda, et ka tema käsi aitab söömisele kaasa. Laps püüab peoga toitu suhu panna, mis algul on tagasihoidlike tulemustega, kuid varsti võib temalt oodata juba suuremat osavust. Kuigi tulemuseks on segadus, on laps ja tema riided pestavad ning sellist tegevust tõrjuda ei maksaks.

Kui laps on söönud kahte lisatoitu (putru ja köögiviljapüreed), siis sõltuvalt lapse individuaalset valmisolekust võib hakata lisama toidule liha. Lapsele pakutav liha peaks olema kõrgekvaliteediline tailiha, sobivad nii looma-, sea- kui ka linnuliha. Liha on lapse arenguks vajaliku raua ning asendamatute aminohapete allikaks. Algul tuleks toidule lisada teelusikatäis peenendatud liha ning vanuse edenedes liha kogust suurendada. Aastane laps võiks süüa umbes 20 grammi liha päevas.

Lapsele võib hakata pakkuma ka munakollast. Munavalge lisatakse lapse toitu teisest eluaastast. Muna tuleks keeta ning seejärel pool kuni terve munakollane segada toidu sisse. Muna tasuks pakkuda lapsele paar korda nädalas. Toidukorral, mil laps saab muna, ei pruugi talle liha pakkuda.

Kaheksanda elukuu lõpul võiks lapse päevaplaanis olla kolm tahke toidu korda. Hommikusöögiks puder, lõunasöögiks köögiviljapüree lihaga ning ooteks puuviljapüree. Rinnapiim või piimasegu omavad lapse toiduenergiaga varustamisel endiselt suurt rolli.

Põnni toidud, mis sobivad peale 6. elukuud:

Köögiviljapüreed lihaga

Alates kuuendast elukuust tasub lastele anda ka lihaga püreesid. Püreedele on lisatud liha, kuna see sisaldab lapsele vajalikku valku ja rauda, mida organism vajab vereliblede moodustamiseks. Organism omastab lihast pärinevat rauda paremini kui taimedest pärit rauda. Püreedes on kasutatud ainult parimat kodumaist porgandit, kartulit ja liha. Kõik köögiviljapüreed on gluteeni- ja laktoosivabad ega sisalda lisatud suhkrut või soola. Samuti on kõik tooted valmistatud madala rasvasisaldusega tailihast ning rangelt kontrollitud toorainest.

Pudrud

Põnni pudrud on naturaalse maitse ja sobiva konsistentsiga. Toodetes sisalduvad teraviljad on kiudainerikkad ning aitavad seega reguleerida imiku seedeprotsesse. Põnni pudrud ei sisalda lisatud suhkruid ega lõhna- ja maitseaineid – toote magusus tuleb ainult puuviljadest! Samuti on kõik tooted valmistatud rangelt kontrollitud toorainest ning sisaldavad parimat kodumaist rapsiõli.