
9. elukuust võiks lapse toidusedelisse lisada kala. Kala on hea valguallikas ning selles leiduvad polüküllastumata rasvhapped on vajalikud närvisüsteemi arenguks. Alustamiseks oleks hea kasutada valget kala, mis on maitselt veidi tagasihoidlikum ning lapsele meeldivam.
Maksa, head raua ning vitamiinide A ja B allikat, võiks hakata imikule pakkuma 9 – 10 kuu vanuses väikestes kogustes, kuni paar korda kuus. Kuna maks on tugeva maitsega, ei pruugi see imikule meeldida. Tuleks leida võimalikult maheda maitsega köögiviljad, mille juurde lisatuna on maksa maitse lapsele vastuvõetav.
Lapse toiduportsjonid on muutunud suuremaks ning tähelepanu tasuks pöörata toidu energiasisaldusele. Rasvu ei tohi imiku ja väikelapse toitmisel vältida, sest need on vajalikud lapse kiire kasvamise tagamiseks ning aju ja närvisüsteemi arenguks. Laps võiks saada erinevaid toidurasvu, nii toiduõli kui võid. Toidu energiasisalduse suurendamiseks võib ühele 100- kuni 150-grammisele pudru- või köögiviljaportsjonile lisada vahetult enne lapsele pakkumist teelusikatäie toiduõli või võid. Eriti oluline on toidu piisav energiasisaldus isutute või tagasihoidliku kaaluiibega laste toitmisel.
Kaheksakuune laps on juba võimeline sööma tükilist toitu, mispärast peaks toiduks pakutav püree olema paksem ja sisaldama tükke. Selles vanuses võiks pakkuda lapsele toitu tükikestena, mida ta saab ise suhu panna, nn näputoitu. Laps võtab algul toitu peoga, kuid vanuse edenedes ja osavuse suurenedes suudab ta haarata tükke sõrmede vahele ning suhu pista. Areneb koordinatsioon suu ja käe vahel ning laps õpib mälumist. Uuringute alusel võib soovitada alustada lisatoitmist traditsioonilisel viisil lusikalt püreeritud toitu pakkudes ning edaspidi õpetada laps vähemalt osaliselt ise sööma. Kui pakkuda sõrmede abil söödavat kohe lisatoiduga alustades, ei söö laps piisavalt. Näputoiduks sobivad keedetud või aurutatud köögiviljad, kooritud puuviljad ja leib. Kui umbes kümnekuune laps ei ole veel saanud tükilist toitu, võib see viia söömishäirete tekkeni.
Lehmapiima võib hakata põhitoiduks pakkuma üheaastasele lapsele, kuid toidu valmistamisel võib piima kasutada varem. Hapendatud piimatooteid võib lisada puuviljapüreele, et muuta see energiarikkamaks. Algul lisada seda väiksemates kogustes ning edaspidi suurendada piimatoodete osa ja vähendada puuviljapüree kogust. Nii on kergem üle minna lehmapiima ja sellest valmistatud toodete tarbimisele põhitoidukordadel.
Kui laps sööb tahket toitu vähemalt kolmel toidukorral päevas, võiks talle kindlasti lisaks pakkuda ka juua. Joogiks sobib puhas vesi, mida tuleks lapsele anda tassist. Kui laps joob mahla, ei tohi seda anda lutipudelist, kuna pudelist juues püsib magus mahl kaua hammastega kontaktis, mis võib viia lutipudelikaariese tekkele. Kui laps joob mahla üle 100 ml päevas, on oht liigsete nn tühjade kalorite saamiseks ning laps ei söö kasvamiseks piisavalt tahket toitu.
Esimese eluaasta lõpul on lapsel tahkest toidust kolm põhitoidukorda: hommikuti tasuks pakkuda putru, lõunasöögiks erinevatest juur- ja aedviljadest liha ja kalaga valmistatud rooga ning õhtusöögiks võib anda lihata köögivilju või teise pudruportsu. Põhitoidukordade vahele mahuvad kergemad ooted, milleks sobivad hästi puuviljaroad koos hapendatud piimatoodetega (jogurti või keefiriga) või ilma nendeta. Endiselt vajab laps rinnapiima või piimasegu.
Põnni toidud, mis sobivad peale 8. elukuud:
Tükilised lihaga püreed
Lihaga püreed sobivad väga hästi beebi esimeseks tükilise toidu närimisprooviks. Püreedele on lisatud liha, kuna see sisaldab lapsele vajalikku valku ja rauda, mida organism vajab vereliblede moodustamiseks. Organism omastab lihast pärinevat rauda paremini kui taimedest pärit rauda. 8+ vanuserühma kuuluvatel püreedel on kõrgem energiasisaldus, kuna selles eas on lapsed juba aktiivsemad. Püreedes on kasutatud ainult parimat kodumaist porgandit, kartulit, peeti ja liha. Kõik püreed on laktoosivabad ega sisalda lisatud suhkrut või soola. Kõik tooted on valmistatud madala rasvasisaldusega tailihast ning rangelt kontrollitud toorainest.
Jogurtid
Põnni jogurtid on beebile ideaalsed toitvaks vahepalaks või magusamaks eineks. Toodetes on kasutatud ainult parimat kodumaist maitsestamata jogurtit. 8+ vanuserühma kuuluvatel jogurtitel on kõrgem energiasisaldus, kuna selles eas on lapsed juba aktiivsemad. Kõik tooted on valmistatud rangelt kontrollitud toorainest.